Żywienie koni

Odżywianie zwierząt hodowlanych, w tym przypadku koni, powinno zaspokajać prawdziwe potrzeby tych zwierząt. Zbyt mało pokarmu powoduje chudnięcie, stopniowe wyniszczenie i wyeksploatowanie organizmu, natomiast zbyt obfita ilość pokarmu doprowadzi konia do stanu zapasienia i powikłań w postaci wielu chorób. Wszystko to uwarunkowane jest anatomiczną i fizjologiczną budową układu pokarmowego tych zwierząt.

Konie są zwierzętami roślinożernymi. Głównym składnikiem pokarmowym dla nich jest włókno. Zasadniczą rolę w końskiej diecie odgrywają pasze objętościowe, zarówno suche jak i soczyste. W żywieniu koni wykorzystuje się także  pasze wartościowe z ziaren zbóż oraz niektórych odpadów powstałych w wyniku ich przerobu. Podaje się także granulaty, musli oraz sporządzone gotowe preparaty z niezbędnymi dla ich organizmu składnikami mineralnymi i witaminowymi.

ILE POKARMU POTRZEBUJE KOŃ?

Pojemność końskiego żołądka wynosi w przybliżeniu 18 litrów. Układ trawienny tych zwierząt jest przystosowany do trawienia bez przerwy niezbyt dużych ilości pokarmu, w związku z tym powinno się dać zwierzęciu – jednorazowo – 2,5 kilograma paszy treściwej.  Jedyną drogą w prawidłowym żywieniu koni jest podawanie im częstokrotnie niewielkich ilości pokarmu.
Dodatkowo koń powinien mieć ciągły dostęp do czystej słomy lub siana.  Dzienne zapotrzebowanie na  pasze objętościowe i treściwe powinno stanowić 2,5% masy ciała zwierzęcia – dla kuców w przybliżeniu 2%, zaś młodych koni – 3%.

Ilość paszy treściwej w stosunku do objętościowej jest także zależna od rodzaju wykonywanej przez zwierzę pracy. Należy pamiętać, aby konie nieuczestniczące w jakichkolwiek pracach nie otrzymywały paszy treściwej. W trakcie, gdy koń choruje lub przechodzi rekonwalescencję,  jest zalecane podawanie pokarmu ściśle ustalonego z weterynarzem. Konie pracujące lekko powinny otrzymywać paszę z przewagą objętościowej, dlatego że im więcej pracy tym więcej pożywienia; powinna ona stanowić do 40% całości.